Alt Kategoriler


Posof Fasulyesi 1kg hover image

Posof Fasulyesi 1kg

Posof Fasulyesi 1kg..

200,00TL

Sade Pestil 1kg hover image

Sade Pestil 1kg

Sade Pestil 1kg..

100,00TL

Gösterilen: 12 ile 13 arası, toplam: 13 (2 Sayfa)

Yöresel Ürünler - sayfa 2

Kafkaseli Gıda kalite ve güvencesiyle Ardahan'ın meşhur ve yöresel Ürünleri.


Ardahan bölgesinin en bilinen yöresel ürünleri; doğal fermente ev sirkesi, doğal ev tarhanası, ev eriştesi, Kavılca bulguru ve unudur.
Kavılca bulguru yalnızca Kars’ta yetişen genetiği bozulmamış bulgur türlerinden biridir. Sert kabuklu bir bulgur olduğundan soğuğa dayanıklıdır. Besin değeri oldukça yüksektir, yemeklere lezzet katar.
Doğal ev tarhanasını çorba olarak tüketmek en doğru tercih olacaktır. Tarhana ununu sıcak suyla çözeltip kaynayan suyla buluşturarak enfes çorbalar hazırlayabilirsiniz.
Ardahan’a özgü lezzetlerden biri olan dut kömesinin diğer adı cevizli sucuktur. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip dut kömesinin cevizli ve fındıklı olmak üzere iki çeşiti vardır.
Bölgemizin yöresel ürünlerini diğer ürünlerden ayıran en temel özellik şehrimizin temiz ve kimyasaldan uzak olan yayla havasıdır. Atalarımızdan gelen bin yıllık geleneksel yöntemlere ürettiğimiz yöresel ürünler gerek Türkiye’de gerekse dünyada adından söz ettirmektedir.
Ardahan iline bağlı bir ilçe olan Posof, ilaçsız tarım yapılan ender bölgelerden biri olup Posof Kuru Fasulyesine adını vermektedir. Coğrafi işarete sahip; kabuk atmayan, erimeyen ve kolay pişen lezzetli bir baklagil olan Posof Kuru Fasulyesi eşsiz tadını yetiştirme aşamasında gübre ve ilaç kullanılmamasına borçludur. Aroma ve tat yönünden başka yöre fasulyelerinden kolaylıkla ayırt edilebilir.